| Finanse | Czy państwo uprawia kreatywną księgowość? Upiększania PKB ciąg dalszy

Finanse

Czy państwo uprawia kreatywną księgowość? Upiększania PKB ciąg dalszy

Czy państwo uprawia kreatywną księgowość? Upiększania PKB ciąg dalszy Kreatywna księgowość jest obecnie powszechnie stosowanym lekiem na problemy finansowe. Jeżeli czegoś brakuje to się dopisze, jeśli nie ma to się inaczej zaksięguje, do tej pory stosowały ją wyłącznie firmy, teraz sięgają po nią państwa. Kreatywne Chiny Stosując kilka prostych księgowych trików można z łatwością zmienić […]

Czy państwo uprawia kreatywną księgowość? Upiększania PKB ciąg dalszy

Kreatywna księgowość jest obecnie powszechnie stosowanym lekiem na problemy finansowe. Jeżeli czegoś brakuje to się dopisze, jeśli nie ma to się inaczej zaksięguje, do tej pory stosowały ją wyłącznie firmy, teraz sięgają po nią państwa.
Kreatywne Chiny

Stosując kilka prostych księgowych trików można z łatwością zmienić obraz wyniku finansowego czy bilansu. Dzięki temu można dostać się w łatwy sposób do strefy euro, można także zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną oraz ukryć część zobowiązań finansowych przed zagranicznymi wierzycielami. Wszystko to kwestia popracowania nad statystyką. Najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie są Chiny. W Państwie Środka we wrześniu wybuchł kolejny skandal dotyczący fałszowania wyników przez władze lokalne. Krajowy Urząd Statystyczny poinformował, że na bardzo dużą skalę zawyżano wyniki gospodarcze na południu kraju.

W powiecie Luliang włodarze ponad dwukrotnie zafałszowali dane dotyczące produkcji. Po kontroli wyszło także, że nie były to jedyne błędnie podane informacje centrali w Pekinie. Okazało się, że zamiast 210 milionów juanów przekazanych na inwestycje, przeznaczono na ten cel dziesięciokrotnie mniej. Podobną taktykę zastosowały także władze miasta Zhongshan, które stosując autorską metodę pomiarów statystycznych w poziomu produkcji lokalnych firm wykazały dane niemal czterokrotnie wyższe od rzeczywistego poziomu. Lokalni działacze fałszujący dane trafili do aresztu i już zza krat tłumaczą, że raporty były naciągane tylko dlatego, by ich region nie wypadł blado na tle innych części kraju.

Jednakże podobne praktyki w chinach są normą, świadczy o tym chociaż ubiegłoroczne rozbieżności w wartości PKB pomiędzy danymi urzędu statystycznego na zsumowanych danych przesłanych przez prowincje.
Sprytna Argentyna

Mimo, że Chiny są niekwestionowanym liderem w stosowaniu kreatywnej księgowości to inne państwa również trzymają się tego trendu. W Argentynie swojego czasu groziło wyrzucenie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego za przedstawienie kłamliwych danych o inflacji. Ostatecznie Buenos Aires miało czas do końca września na przesłanie właściwych danych. Natomiast za to przewinienie w 1954 roku karnie wydalono z MFW Czechosłowację.

Według opinii światowych ekspertów Argentyna również ponad dwukrotnie zaniżyła dane o wzroście cen. O sile statystki wiedziano już w ZSRR. Z badań Siergieja Smirnowa, ekonomisty z moskiewskiej Wyższej Szkoły Gospodarki wynikało, że na jedną wyprodukowaną rzecz przypadały dwie istniejące wyłącznie na papierze.

W Europie kraje takie jak Grecja, Włochy a obecnie także Europa zachodnia stosuje kreatywną księgowość. Jak powiedział cytując amerykańskiego matematyka Charles’a Seife’a „Jeśli chcesz, aby ludzi uwierzyli w jakąś bardzo głupią rzecz, to wystarczy, żebyś poparł ją liczbami”.

Pozostałe wpisy o finansach i gospodarce:

recommended