| Finanse | Tytuł magistra, albo nic? Eksperci: „Licencjat nie daje szans na rynku pracy”

Finanse

Tytuł magistra, albo nic? Eksperci: „Licencjat nie daje szans na rynku pracy”

Tytuł magistra, albo nic? Eksperci: „Licencjat nie daje szans na rynku pracy”   Zdaniem analityków, tytuł licencjata nie jest już dobrze postrzegany przez potencjalnych pracodawców. Większość wymaga magisterium, które staje się standardem. Wyższe wykształcenie tak, ale nie byle jakie? Studia I stopnia odchodzą do lamusa Szacuje się, że w tej chwili tytuł licencjata daje aż […]

Tytuł magistra, albo nic? Eksperci: „Licencjat nie daje szans na rynku pracy”

 

Zdaniem analityków, tytuł licencjata nie jest już dobrze postrzegany przez potencjalnych pracodawców. Większość wymaga magisterium, które staje się standardem. Wyższe wykształcenie tak, ale nie byle jakie?
Studia I stopnia odchodzą do lamusa

Szacuje się, że w tej chwili tytuł licencjata daje aż 5-krotnie mniejsze szanse powodzenia na rynku pracy w Polsce. Eksperci przekonują, że wobec tego studia I stopnia są kiepską inwestycją – trzy lata nauki oraz znaczące koszty finansowe mogą nie zagwarantować sukcesu zawodowego. Okazuje się jednak, że chociaż powszechny trend jest dobrze znany, to nadal tytuł licencjata cieszy się znacznie większą popularnością w porównaniu do magisterium.

Specjaliści są zdania, że chociaż zainteresowanie studiami I stopnia nadal rośnie, to w konfrontacji z tytułem II stopnia – wypadają słabo. Przedsiębiorcy od lat mogą przebierać w coraz lepiej wykwalifikowanych pracownikach, a to oznacza, że jeśli do firmy trafią dwa podobne życiorysy, a różnić będą się stopniami – licencjat, magister – osoba odpowiedzialna za rekrutację prawdopodobnie zwróci większą uwagę na ten drugi. Ostatecznie najnowsze badania udowadniają, że tytuł licencjata daje o 5 razy mniejsze szanse na znalezienie oczekiwanej pracy w porównaniu do tytułu magistra.
Licencjat nie jest postrzegany jako wyższe wykształcenie

Wydaje się, że przez wielu przedsiębiorców tytuł licencjata nadal nie jest postrzegany jako wyższe wykształcenie. Korporacje oraz duże firmy na ogół zdają sobie sprawę jakich kompetencji mogą wymagać od takiego kandydata, ale już mniejsze przedsiębiorstwa nadal doceniają stary, spójny system.

Pozostałe wpisy o finansach i gospodarce:

recommended