| Kredyty | Zmiany na linii ZUS – OFE to nie tylko problem emerytów

Kredyty

Zmiany na linii ZUS – OFE to nie tylko problem emerytów

Zmiany na linii ZUS – OFE to nie tylko problem emerytów. Zapowiadane zmiany odetną dopływ pieniędzy na giełdę Okazuje się, że zmiany w systemie emerytalnym wpłyną także na GPW. Nowe inwestycje z OFE będą mogły trafić na warszawski parkiet tylko pod warunkiem, że zostaną w nich wszyscy członkowie. Okazuje się, że jeśli zmiany zaproponowane przez […]

Zmiany na linii ZUS – OFE to nie tylko problem emerytów. Zapowiadane zmiany odetną dopływ pieniędzy na giełdę

Okazuje się, że zmiany w systemie emerytalnym wpłyną także na GPW. Nowe inwestycje z OFE będą mogły trafić na warszawski parkiet tylko pod warunkiem, że zostaną w nich wszyscy członkowie. Okazuje się, że jeśli zmiany zaproponowane przez resorty finansów i pracy wejdą w życie to fundusze emerytalne poza obligacjami będą musiały jeszcze oddać ZUS około 50 miliardów złotych do końca 2020 roku.
Suwak dla OFE

Jest to szacowana kwota która ma trafić do OFE, a później w ramach Suwaka być przekazana do ZUS. Suwak zakłada przekazywanie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oszczędności osób mających do emerytury 10 lat i mniej. Według szacunków ekspertów wyliczona kwota stanowi sumę składek, które mają trafić do 2020 roku do funduszy.

Dla OFE oznacza to możliwość przeznaczenia od 7 do 12 miliardów złotych na giełdowe inwestycje. Natomiast inni specjaliści mówią o szansie jaką daje zbilansowanie transferów o ile wszyscy dotychczasowi członkowie zostaną w OFE. W innych wypadkach oznacza to dopłacanie do interesu przez fundusze.
Rozwiązanie niekorzystne dla emerytów

Nowa reforma może okazać, się niekorzystna dla osób które osiągną wiek emerytalny w sytuacji stabilności na giełdzie oraz w momencie jej wzrostu.

Zdaniem eksperta wysokość oszczędności tych osób będą niższe o 10 procent porównując do sytuacji, gdy byłyby one inwestowane do końca.
Natomiast zyskają te osoby które przejdą na emeryturę w czasie załamania lub krachu na giełdzie, będzie to około 3 procent więcej. Natomiast dane szacunkowe pokazują, że taka sytuacja czeka tylko trzy na dziesięć roczników.

Pozostałe wpisy o finansach i gospodarce:

recommended