| Biznes | Sektor małych i średnich firm nie chce kredytowania swojej działalności

Biznes

Sektor małych i średnich firm nie chce kredytowania swojej działalności

Sektor małych i średnich firm nie chce kredytowania swojej działalności   Z danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dwa pierwsze lata działalności na rynku są kluczowe dla przyszłości firmy, bowiem aż 50 % nie jest w stanie przetrwać tego okresu. Połowa zakładanych firm nie przetrwa na rynku przez dwa lata Badania udowadniają, że w […]

Sektor małych i średnich firm nie chce kredytowania swojej działalności

 

Z danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dwa pierwsze lata działalności na rynku są kluczowe dla przyszłości firmy, bowiem aż 50 % nie jest w stanie przetrwać tego okresu.
Połowa zakładanych firm nie przetrwa na rynku przez dwa lata

Badania udowadniają, że w tej chwili przez pierwszy rok 1 z 4 firm ogłasza upadłość – po dwóch latach na rynku pozostaje tylko połowa podmiotów. Warto zaznaczyć, że nie jest to ewenement, a naturalna kolej rzeczy w krajach rozwiniętych na Starym Kontynencie. Eksperci przekonują, że to powoduje niechęć do udzielania kredytów młodym przedsiębiorcom, ale i oni sami zdając sobie sprawę z ryzyka finansują swój biznes we własnym zakresie, omijając kredyty szerokim łukiem.

Szacuje się, że przeszło 60 % firm z sektora mikro, aż 43 % z sektora małego i prawie 29 % z sektora średniego niechętnie korzysta z pożyczek i kredytów w celu finansowania bieżących zobowiązań lub planowanych inwestycji. Eksperci przekonują, że większość stara się pokrywać koszty własną pracą i chociaż małe i średnie podmioty nie rezygnują zupełnie z zewnętrznych środków, to w miarę możliwości – starają się je ograniczać.

Analitycy z sektora MSP są zdania, że niewiele przedsiębiorstw decyduje się także na faktoring czy leasing.

Pozostałe wpisy o finansach i gospodarce:

recommended